Stomatolog
Stomatolog
Informujemy, że zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz. U. z 2019 r. poz. 1078), 1 lipca 2024 r. Prezydent Miasta Gniezna podpisał porozumienie z Urszulą Korzeniowską, przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą pod nazwą: MEDIROOT Urszula Korzeniowska o udzieleniu świadczeń zdrowotnych z zakresu leczenia stomatologicznego uczniom gnieźnieńskich szkół dla których organem prowadzącym jest Miasto Gniezno.
W ramach niniejszego porozumienia firma MEDIROOT Urszula Korzeniowska będzie wykonywała bezpłatne profilaktyczne świadczenia stomatologiczne, określone odpowiednio w załączniku nr 1 i załączniku nr 10 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz.916) w swoim dentobusie.
OPIEKA STOMATOLOGICZNA - BADANIA PRZESIEWOWE/PROFILAKTYCZNE
Opieka stomatologiczna staje się głównym punktem w podnoszeniu świadomości prozdrowotnej oraz edukacji uczniów i rodziców. Ma ona na celu uświadomienie ile chorób ogólnoustrojowych m.in. cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe m.in. choroba tętnic wieńcowych, zawał serca i udar mózgu, a także przewlekła choroba nerek, reumatoidalne zapalenie stawów itp. jest związane z chorobami zębów. Należy zwrócić uwagę, że zakażone zęby osadzone w kości, która jest bogato unaczyniona mogą powodować nadkażenie innych narządów.
Jesteśmy podmiotem leczniczym realizującym opiekę stomatologiczną poprzez DENTOBUS (mobilny gabinet stomatologiczny pod patronatem NFZ, który jako jedyny może dojechać do każdej szkoły).
Zapewniamy uczniom zabiegi profilaktyczne:
-
BADANIE STOMATOLOGICZNE Z INSTRUKTAŻEM HIGIENY -PRZESIEWOWE/PROFILAKTYCZNE.
-
ZABIEG LAKIEROWANIA ZĘBÓW CZYLI FLUORYZACJĘ (szczególnie istotny przy początkowych stanach próchnicy, aby zapobiegać przed dalszym jej rozwojem).
-
OCZYSZCZENIE ZĘBÓW ZE ZŁOGÓW NAZĘBNYCH (oczyszczenie zębów poprzez szczoteczki/narzędzia stomatologiczne ma na celu uwidocznienie ognisk próchnicy (np. Dziecko przed badaniem zjadło kanapkę z czekoladą, w brudach zęba nie bylibyśmy wstanie zobaczyć próchnicy).
-
LECZENIE ZMIAN NA BŁONIE ŚLUZOWEJ (lakier/żel antybakteryjny).
Badania przesiewowe mają na celu:
-
znalezienie ognisk bakteryjnych: zęby do usunięcia, próchnica, kamień nazębny;
-
zmian nowotworowych jak włókniaki, brodawczaki itp.;
-
wady zębowe, szkieletowe wymagające leczenia ortodontycznego;
-
wędzidełka wargi górnej i języka, które powoduje problemy z wymową.
Lakierowanie zębów to prosta i szybka procedura nakładania substancji bogatej we fluor na zęby.
Nie wiąże się z naruszaniem ciągłości tkanek, co skutkuje bezbolesnością oraz brakiem potrzeby znieczulenia. Zabieg fluoryzacji jest jedną z najważniejszych procedur w zapobieganiu próchnicy.
Fluor jest jedynym składnikiem, który wbudowuje się w ząb, wypełnia braki powstałe wskutek działania szkodliwych czynników jak bakterie. Dzięki temu szkliwo zęba staje się bardziej odporne na ich działanie.
Próchnica zębów to długotrwały proces, który polega na demineralizacji, rozkładzie twardych tkanek zęba. Pod wpływem ubocznych produktów metabolizmu bakterii dochodzi do zabierania
składników zęba. Do rozwoju próchnicy dochodzi, kiedy jednocześnie zaistnieją cztery czynniki:
-
bakterie
-
cukry
-
podatność zębów
-
czas.
Każdy z wymienionych elementów jest czynnikiem koniecznym, ale samodzielnie nie wystarczającym do powstania próchnicy, dlatego tylko przy zestawieniu tych elementów możemy mówić o warunkach do rozwoju próchnicy. Próchnica powstaje znacznie szybciej u dzieci niż u dorosłych, na co mają wpływ wymienione czynniki.
Po przeprowadzonym badaniu, rodzic otrzyma diagram zębowy z naniesionymi informacjami na adres mailowy podany w oświadczeniu:
-
zęby wymagające leczenia,
-
zęby, które należy usunąć,
-
informacje o potrzebnie leczenia ortodontycznego (jeżeli występuje wada zgryzu) jesteśmy kliniką, która w głównie zajmuje się leczeniem ortodontycznym, więc lekarze są odpowiednio przeszkoleni, aby rozpoznać wady zgryzu,
-
potrzebę wycięcia wędzidełek np. języka (jeżeli dziecko ma problemy w wymową logopeda dopiero po usunięciu przeszkody, jaką jest zbyt krótkie wędzidełko języka, może prawidłowo przeprowadzić leczenie logopedyczne),
-
zmiany, które wymagające konsultacji chirurga stomatologa, np. włókniaki, naczyniaki.
Badanie wraz z opisem stanowi dokument, z którym mogą się Państwo zgłosić do dowolnie wybranego lekarza dentysty w celu leczenia. Proszę pamiętać, że pełna diagnostyka pacjenta wymaga wykonania zdjęć rtg.