top of page

Projekt przeciwdziałania zagrożeniom w internecie.

Miasto Gniezno wraz z partnerami: Gminą Trzemeszno, Gminą Czerniejewo, Gminą Kiszkowo, Gminą Witkowo, Gminą Gniezno, Gminą Łubowo, Gminą Niechanowo, Gminą Kłecko, Gminą Mieleszyn i Powiatem Gnieźnieńskim, realizuje wspólnie projekt polegający na wsparciu rozwoju edukacji.

Chcemy, by wszystkie dzieci – uczennice i uczniowie szkół podstawowych, mogli rozwijać swoje kompetencje cyfrowe, poznały podstawy programowania i kodowania, zapoznały się z drukiem 3D, rozwijały swoją kreatywność i kompetencje komunikacyjne. Jednocześnie chcemy by były coraz bardziej świadome cyberzagrożeń.

Projekt będziemy realizować przez 3 lata, do sierpnia 2027 r. i w każdym roku szkolnym będziemy go kierować do klas II, V i VII szkół podstawowych

Celem projektu jest poprawa jakości edukacji, poprzez realizację zajęć wspierających rozwój kompetencji kluczowych (niezbędnych na rynku pracy, społecznych i emocjonalnych, w tym innowacyjnych, kreatywnych, przedsiębiorczych, cyfrowych i w obszarze sztucznej inteligencji), w terminie 04.11.2024 do 25.06.2027 r.

Realizując podstawę programową, wszyscy uczniowie/uczennice wezmą udział w 9 h zajęć (9x45 min; 3 spotkania x 3h) w małych grupach (średnio 12 os.). Zajęcia prowadzone będą w Centrum nauki Stolica eXperymentu, mieszczącego się w Gnieźnie, przy ul. Słowackiego 45/47.

 W czasie zajęć dzieci będą pod opieką swoich nauczycieli.

Tematyka zajęć dostosowana będzie do wieku i możliwości dzieci:

•         Uczniowie/uczennice 8-letni (II klasa SP): zajęcia z zakresu małej motoryki i logicznego myślenia w oparciu o nowoczesne rozwiązania cyfrowe (roboty o różnym stopniu zaawansowania i języku programowania);

•         Uczniowie/uczennice 11-letni (V klasa SP): zajęcia z zakresu rozwoju kompetencji logicznych i krytycznego myślenia, w oparciu o rozwój motoryki małej oraz wizualizacji przestrzennej;

•         Uczniowie/uczennice 13 letni (VII klasa): wprowadzenie do tematyki mikrokontrolerów, zrozumienie zasad działania czujników i mechanizmów – nieodzowne wsparcie kompetencji kluczowych zgodnych z rynkiem pracy w przemyśle 4.0, druk 3D, postprocesing wydruku, skonstruowanie / ulepszenie własnej maszyny, obsługa zaawansowanych technicznie robotów.

Warunkiem uczestnictwa ucznia/uczennicy w bezpłatnych zajęciach, w ramach prowadzonych w szkole lekcji, zgodnie z podstawą programową, jest wypełnienie przez rodzica/opiekuna prawnego i podpisanie formularza zgłoszeniowego, który otrzyma od wychowawcy. Wszelkie informacje na temat wyjazdu (dnia i godziny) wychowawcy przekażą poprzez dziennik elektroniczny. Dojazd na zajęcia do Stolicy eXperymentu (w przypadku szkół z gmin oraz Miasta Gniezna (oddalonych znacznie od Stolicy eXperymentu)  i powrót (w ramach godzin lekcyjnych) zapewnia gmina.  

Projekt realizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027, Priorytet 6: Fundusze europejskie dla Wielkopolski o silniejszym wymiarze społecznym (EFS+), Działanie 6.8 Edukacja przedszkolna, ogólna oraz kształcenie zawodowe w ramach ZIT.

コメント


bottom of page